top of page
  • martakowalik

Aranżacja łazienki na poddaszu – jak wykorzystać ograniczoną przestrzeń?

Zaktualizowano: 24 paź 2023

Łazienka na poddaszu to wyzwanie dla wielu projektantów wnętrz. Z jednej strony przestrzeń jest ograniczona przez skośne ściany i niskie sufity, z drugiej strony należy zadbać o funkcjonalność, komfort użytkowania i estetykę. W dzisiejszym artykule postaramy się przedstawić kilka pomysłów na aranżację łazienki na poddaszu.

Otwarta przestrzeń

Minimalizm i jasne kolory

Aby wykorzystać przestrzeń na poddaszu najlepiej, warto zastosować minimalizm w aranżacji i jasne kolory. Jasne barwy optycznie powiększą przestrzeń i odbiją światło, co stworzy przyjemną atmosferę w łazience. Minimalistyczne meble i akcesoria, takie jak szafka z lustrem, kinkiety i uchwyty do ręczników, sprawią, że przestrzeń będzie wyglądać bardziej przestronnie.


Wykorzystaj kąty i nisze

Skośne ściany i niskie sufity mogą być trudnym wyzwaniem, ale również szansą na stworzenie oryginalnej aranżacji. W przypadku łazienki na poddaszu warto wykorzystać kąty i nisze, które powstaną w wyniku skośnych ścian. Można tam umieścić np. prysznic, wannę, umywalkę czy szafki. Dzięki temu wykorzystamy każdy centymetr przestrzeni.


Odpowiednie oświetlenie

Odpowiednie oświetlenie to kluczowy element aranżacji łazienki na poddaszu. Warto zainstalować punktowe oświetlenie, które oświetli każdy kąt łazienki. Można również zastosować odbijające światło elementy, takie jak lustra czy płytki z błyszczącą powierzchnią.


Praktyczne rozwiązania

W łazience na poddaszu warto zastosować praktyczne rozwiązania, które pozwolą zaoszczędzić miejsce i ułatwią codzienne korzystanie z łazienki. Na przykład, zamiast wanny można zainstalować prysznic, który zajmuje mniej miejsca. Można również wybrać umywalkę z półką pod nią, która będzie służyć jako miejsce na kosmetyki czy ręczniki.

Łazienka na poddaszu

Klimat SPA

Łazienka na poddaszu może być miejscem relaksu i odpoczynku. Dlatego warto stworzyć klimat SPA, który pozwoli na odprężenie po ciężkim dniu. Można zastosować elementy takie jak kamień, drewno, rośliny czy aromatyczne świece. W ten sposób stwor

ą przyjemną atmosferę, która pozwoli na wyciszenie i odprężenie.


Odpowiednie materiały

W przypadku łazienki na poddaszu warto wybierać odpowiednie materiały, które będą odporne na wilgoć i łatwe w utrzymaniu czystości. Warto zastosować płytki ceramiczne lub kamienne na podłodze i ścianach, które są łatwe w utrzymaniu czystości i odporne na wilgoć.


Przechowywanie

W łazience na poddaszu często brakuje miejsca na przechowywanie, dlatego warto wykorzystać każdy dostępny kąt. Poniżej przedstawiam listę wypunktowaną z praktycznymi rozwiązaniami na przechowywanie w łazience na poddaszu:

  • Wykorzystaj każdy dostępny kąt - na poddaszu często brakuje miejsca, dlatego warto wykorzystać każdy dostępny kąt. Można zainstalować szafki wiszące, które nie zajmują miejsca na podłodze, ale pozwolą na przechowywanie kosmetyków czy ręczników.

  • Zastosuj szuflady w szafkach - aby ułatwić porządkowanie i przechowywanie drobiazgów, warto zastosować szuflady w szafkach. Dzięki temu wszystkie przedmioty będą uporządkowane i łatwo dostępne.

  • Wieszaki na drzwi - drzwi łazienki również można wykorzystać jako miejsce na przechowywanie. Wieszaki na drzwi to świetne rozwiązanie na ręczniki czy szlafroki.

  • Półki - jeśli mamy miejsce na ścianach, warto zainstalować półki. Mogą one pełnić funkcję ozdobną i praktyczną, na nich można umieścić np. kosmetyki czy dekoracje.

  • Kosze na pranie - jeśli w łazience na poddaszu mamy pralkę, warto zastosować kosze na pranie. Mogą one być umieszczone pod blatem lub w szafce, aby nie zajmować zbyt wiele miejsca.

  • Organizer do szuflady - jeśli w łazience mamy szuflady, warto zainwestować w organizer, który ułatwi przechowywanie małych przedmiotów, takich jak grzebienie czy szczotki do zębów.

Dzięki zastosowaniu tych praktycznych rozwiązań na przechowywanie w łazience na poddaszu, zapewnimy sobie więcej miejsca i porządku, co pozwoli na komfortowe użytkowanie tego pomieszczenia.


Okna dachowe

Okna dachowe to idealne rozwiązanie dla łazienki na poddaszu, ponieważ pozwalają na wprowadzenie naturalnego światła do pomieszczenia. Dodatkowo, otwierając okna można zapewnić świeże powietrze i wentylację, co jest ważne w łazience.

łazienka w brązie

Kontrasty

Aby łazienka na poddaszu była interesująca i oryginalna, warto zastosować kontrasty w aranżacji. Można połączyć jasne i ciemne kolory, surowe i miękkie materiały, minimalistyczne i ozdobne akcesoria. W ten sposób stworzymy ciekawą i spójną aranżację, która będzie przyciągać uwagę.


Indywidualny styl

Najważniejsze w aranżacji łazienki na poddaszu jest to, aby odzwierciedlała ona nasz indywidualny styl i potrzeby. Możemy zdecydować się na aranżację w stylu skandynawskim, minimalistycznym, rustykalnym czy glamour. Ważne, aby czuliśmy się w niej komfortowo i żeby odpowiadała naszym gustom estetycznym.


Podsumowanie

Aranżacja łazienki na poddaszu może być wyzwaniem, ale również szansą na stworzenie oryginalnej i funkcjonalnej przestrzeni. Warto wykorzystać skośne ściany i niskie sufity, zastosować jasne kolory i minimalizm oraz praktyczne rozwiązania. Okna dachowe, punktowe oświetlenie oraz odpowiednie materiały to kluczowe elementy aranżacji. Ważne, aby łazienka odzwierciedlała nasz indywidualny styl i potrzeby.

2 wyświetlenia0 komentarzy

Commentaires


Les commentaires ont été désactivés.
bottom of page